07.05.2019
Енциклопедія покупця

Збирати, чи брати іпотеку?

Якщо на квартиру мрії трохи не вистачає, а слово «іпотека» звучить дуже страшно, потрібно зважити плюси і мінуси. Подумайте, чи вистачить вам однокімнатної квартири. Часом краще дивитися в майбутнє, щоб не довелося потім шкодувати.

Тут є кілька варіантів: задовольнятися тим, на що вистачає, або взяти іпотечний кредит чи розстрочку.

Іпотека – це довгостроковий кредит, що надається Вам під заставу нерухомості, яку купуєте. Тобто поки ви платите іпотеку, квартира вам належить не повністю: вона в заставі у банку. Якщо не зможете платити, банк має право забрати квартиру і перепродати її, щоб погасити ваш борг. Насправді, банки не часто застосовують подібні заходи і пропонують іпотечні канікули, відстрочку платежів або перерахунок відсотків в разі складних ситуацій (хвороби, втрати роботи тощо).

Розстрочку ж дають забудовники покупцям з великим початковим внеском (30-80%). Умови розстрочки у забудовників можуть відрізнятися, в цілому, вона вигідна тим, хто зможе виплатити залишок вартості в короткий термін.

Щоб зрозуміти, на яку вартість квартири реально розраховувати, скористайтеся іпотечним калькулятором. Іноді, взявши іпотеку на 500000 грн. з щомісячним платежем близько 8000 грн., можна купити квартиру в два рази більшу, ніж планували. Зручніше, ніж кілька років збирати і жити цей час в орендованій.

То ж як все-таки зрозуміти, чи потягнете ви іпотеку?

Якщо знаєте суму початкового внеску, але не розумієте «чи зможу я платити 20 років кредит», є такий прийом: кілька місяців відкладайте суму місячного платежу по іпотеці, щоб зрозуміти, наскільки комфортним буде ваше життя.

Припустимо, ваша зарплата 20 000грн., на початковий внесок накопичили 400 000грн. Пошукавши квартири, ви зрозуміли, що вам потрібно 900 000 грн, щоб купити квартиру. В іпотечному калькуляторі отримали суму платежу – 7800грн. в місяць.

Якщо ви знімаєте житло за 6000грн., спробуйте відкладати ще 3000грн., щоб зрозуміти, чи готові ви віддавати за іпотеку 7800грн. (не забудьте про комунальні послуги). Якщо не знімаєте – кілька місяців відкладайте 7800грн. Так ви перевірите себе і легко заробите гроші для початкового внеску.

Якщо ви точно не готові брати іпотеку, можна збирати. Найпростіший спосіб – відкрити поповнюваний депозит без можливості зняття на рік або два. Пізніше – продовжити його або відкрити новий. Головне, щоб відсоток по депозиту був вище інфляції, інакше можна ні на що і не накопичити.